Специалисти почти не се готвят - напускащите няма от кого да

...
Специалисти почти не се готвят - напускащите няма от кого да
Коментари Харесай

Заради войната в Украйна: Масово търсят работници в оръжейния сектор, липсват експерти

Специалисти съвсем не се готвят - напускащите няма от кого да бъдат заместени, изясни секретарят на Междуведомствения съвет по отбранителна промишленост

Към 31 декември 2021 година 23 646 лица са директно заети и обезпечавани по Кодекса на труда в оръжейния бранш. Това излиза наяве от отчет, показан в Народното събрание.

Тази седмица парламентарната прегледа документа.

Става въпрос за за осъществяването на Закона за експортния надзор на артикули, свързани с защитата, и произведения и технологии с двойна приложимост от през 2021 година

В документа във връзка с чиновниците в бранша се показва : „ За съпоставяне в края на 2020 година са били заети 24 085 лица, като понижението е с 439 лица. Видно е, че директно заетите понижават макар новите 24 компании, които за пръв път декларират издаване на документи по реда на ЗЕКПСОИТДУ. “

Председателят на парламентарната комисия Мартин Димитров се заинтересува по какъв начин се трансформира съотношението на заетите, в случай че се сравнят индустриалните и комерсиалните сдружения в сектора.

„ В комерсиалната част съставът е по-постоянен “, изясни Димитър Бучков – секретар на Междуведомствения съвет . Според него множеството от съкратените през 2021 година над 400 лица са експерти.

„ Основно от ВМЗ имаме редуциране и от другите компании, а нови готови експерти няма от кое място да дойдат. Това съгласно мое мнение е и проблем на просветителната система, тъй като експерти за тази промишленост съвсем не се готвят и който напусне или се пенсионира, няма от кой да бъде заместен . И в тази връзка може би би трябвало да се вземат някакви ограничения , тъй че да се промени просветителното (?) - експерти за този бранш да стартират да се готвят. Сега професионални гимназии ги нарекоха... дали ще си възстановим техникумите или нещо друго... просто като предложение “ , изкоментира господин Бучков.

Изказване по тематиката направи и Бенко Ламбев - основен експерт в секретариата на Междуведомствения съвет.  Той удостовери, че понижението на заетите в бранша през 2021 година е било главно в индустриалните предприятия.

„ Но с новата конюнктура, която се сътвори след 24 февруари (когато Русия нахлу и стартира война в Украйна – б.а.), предприятията от отбранителната индустрия всеобщо търсят служащи и афишират места за тяхното наемане. Така че към края на тази година картинката ще бъде друга “ , съобщи господин Ламбев.

Последва коментар от депутата-ветеран от „ Българска социалистическа партия за България “ проф. Румен Гечев. Той изясни, че излязъл за малко по време на съвещанието, само че чул, че бил подложен казусът за неналичието на експерти в бранша.

Проф. Гечев сякаш леко се поскара на Междуведомствения съвет.

„ Разбирам, че има нещо като констатация и недоволство, че има проблем с квалифицирана работна мощ в бранша. Така ли е “, попита проф. Гечев, след което си сподели тежката дума: „ Това сме го коментирали за ред други специалности. Други страни го вземат решение този въпрос, и вие чудесно знаете, със подписване на контракти с обучаемите. В цяла Европа, в Съединените щати си идват от военнопромишления комплекс. Имало е дни във факултета, когато не е образователен ден, бизнес, Централно разузнавателно управление на САЩ, ФБР, военнопромишлен комплекс идват, вършат изявленията със студенти в американските университети, идват, поемат им образованието – бакалавър или магистър, само че подписват контракти, с друг период. Няма друго решение при пазарната стопанска система. Т.е. в случай че имате някаква концепция в тази посока и нещо законът не разрешава, въпреки че не мисля, че не разрешава такива контракти, дайте предложение, да го обсъдим да го решим. Иначе единствено да установяваме, че не стигат фрагменти – какво от това?! Иначе ние сме свободна страна, всеки може да пътува където желае. И в Народното събрание сме го обсъждали 100 пъти и за други специалности . Ние сме една страна, която не си пази интереса. Увеличаваме разноските за обучение, подобряваме, доста хубаво ги образоваме и те си хващат самолета и отиват да създават оръжие или други неща в други страни. Дайте някакво съответно предложение! Няма различен метод с изключение на контракти. Те са го измислили другите нации . И няма да имаме проблеми. “

Димитър Бучков отвърна : „ Ще го обмислим и ще го представим. Само две думи: склонен съм с проф. Гечев, само че ние нямаме правно съображение да решаваме този проблем . Независимо че го установяваме. Да, можем да вършим оферти и това ще бъде направено. “
След това Докладът на Междуведомствения съвет бе утвърден от парламентарната комисия с цялостно единогласие.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР